Mandaty i wykroczenia – wsparcie adwokata, prawnika, radcy prawnego
Mandaty są najczęściej stosowną formą kary za wszelkiej maści wykroczenia w Polsce. Kara finansowa w formie mandatu najczęsciej stosowana jest w sytuacji wykroczenia umyślnego, które nie kwalifikuje się do pouczenia jako stosownego środka dyscyplinarnego, ale jednocześnie nie jest przestępstwem. Mandaty są jednak bardzo często kontrowersyjnym rozwiązanie, które pozostwaia sporo miejsca na nadinterpretacje i naginanie prawa, zarówno ze strony osoby karanej, jak i funkcjonariuszy.
Wiele spraw, w których zastosowano karę mandatu, kończy się w sądzie. Na Legavi znajdziesz kompleksową pomoc prawną adwokatów, prawników i radców prawnych, którzy pomogą ci rozwiązać jakiekolwiek spory oraz problemy, jakie możesz doświadczyć na drodze mandatu karnego!
Co to mandat karny?
Mandat karny to oficjalny dokument, który nakłada na sprawcę wykroczenia grzywnę w wysokości określonej w ustawie. Kara mandatu jest jedną z najczęściej stosowanych w Polskim prawie, i najczęściej wymierzana jest jako środek dyscyplinarny na sprawcę czynu zabronionego za popełnienie wykroczenia umyślnego (choć można również otrzymąc mandat za nieumyślne wykroczenie, jeśli zostało popełnione przez sprawcę na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć).Mandat karny jest szeroko stosowaną formą kary w przypadku wielu wykroczeń, takich jak na przykład:
- Publiczne spożywanie alkoholu
- Przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu
- Kradzież powyżej 800 złotych
- Przekroczenie prędkości w trakcie jazdy
- Jazda środkiem komunikacji publicznej bez biletu
Założenie mandatów w Polskim prawie jest bardzo proste. Sprawca czynu zabronionego zobowiązany zostaje prawnie do wniesienia opłaty w postaci kary finansowej, najczęściej do zapłaty na miejscu lub w drodze przelewu, najczęściej z konkretną datą, do której należy wnieść opłatę. W przeciwnym wypadku sprawca wykroczenia może podlegać dodatkowym karom, łącznie z takimi środkami jak kara pozbawienia wolności.
Kto może wystawić madnat karny?
Wbrew powszechnemu przekonanniu, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie tylko policja posiada uprawnienia do wymierzenia kary w postaci mandatu. W zależności od okoliczności popełnienia wykroczenia, karę mandatu w polsce nakładać mogą między innymi:
- Policjancji w umundorwaniu i legitymujący się identyfikatorem (podobnie strażnicy miejscy)
- Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej
- Inspektorzy transport drogowego
- Leśniczy
- Kontrolerzy w kmunikacji miejskiej
Uprawnienia do wystawiania mandatów karnych mogą posiadać również inne służby, np. straż ochrony kolei, straż parkowa, itp. Każdy mandat wystawiony przez odpowiednio wylegitymowanego funkcjonariusza jest wiążący.
Co jeśli nie zapłacę mandatu karnego?
W przypadku nie pokrycia odpowiedzialności finansowej nałożenj w drodze mandatu karnego ustawa przewiduje odpowiedzialność w zależności od skali czynu zabronionego. Najczęściej jako pierwszy ze środków karnych wymierzonych w sprawcę czynu zabronionego sąd przekazuje sprawę do urzędu skarbowego, co dodatkowo wiąże się z możliwością zajęcia komorniczego. Dodatkowo osoby, posiadające niezapłacone mandaty często spotykają dodatkowe konsekwencje, jak na przykład brak możliwości korzystania z ulg w opłatach skarbowych i administracyjnych. Dodatkowo dane takich osób bardzo często trafiają do krajowego rejestru dłużników.
Niezapłacone mandaty mogą jednak mieć o wiele poważniejsze konsekwencje prawne. Kary z oprocentowniem mogą być często bardzo wysokie i prowadzić do poważnych problemów finansowych, a niekiedy nawet czasem bankructwa. Dodatkowo wobec osób, które nie uchwalą mandatu w ustawowym czasie często przewidziane są dodatkowe środki karne, takie jak prace społeczne, czy nawet kara pozbawienia wolności.
Czy można otrzymać mandat karny za zamiar popełnienia czynu zabronionego?
Nie, nie można otrzymać mandatu karnego za zamiar popełnienia czynu zabronionego. Mandat karny może być wystawiony tylko za wykroczenie, czyli czyn zabroniony, umyślnie popełniony. Zamiar popełnienia czynu zabronionego nie jest wykroczeniem.
Warto zaznaczyć jednak, że pojęcie zamiaru może mieć znaczenie w przypadku udowadniania winy. W przypadku, w którym da się dowieść zamiaru sprawca czynu zabronionego może zostać posądzony o umyślnie popełnieniu czynu zabronionego.
Czy mogę odwołać się od mandatu karnego?
Służby stosujące karę mandatu nie są nieomylne, i bardzo często zdarzają się sytuacje, w których kara mandatu była wystawiona bezpodstawnie. W takich sytuacjach pomoc prawnika specjalizującego się w sprawach wykroczeń może okazać się nieodzowna. W Polskim prawie każdy, kto otrzyma wiążący prawnie mandat, ma również prawo go nie przyjąć i dochodzić swoich praw w sądzie. Warto również podkreślić, że można odwołać się od mandatu karnego poprzez złożenie w terminie do 7 dni od przyjęcia mandatu wniosku do właściwego sądu rejonowego o uchylenie mandatu karnego.
Jeśli uważasz, że mandat który otrzymałeś, zostal wystawiony ci bezpodstawnie, pomoc prawika z odpowiednią specjalizacją i doświadczeniem może okazać się nieoceniona. Prawnik pomoże ci ocenić, czy mandat wystawiony zsotał zgodnie z prawem, a w sytuacji, gdy tak nie było, może również pomóc ci dochodzić swoich praw w sądzie.