Ubezwłasnowolnienie – pomoc adwokata, prawnika, radcy prawnego
Z założenia każda osoba, która jest obywatelem Polski oraz nie odbywa kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, jest w pełni wolna, oraz może cieszyć się szeregiem płynących z tego praw. Niestety, nie w każdym wypadku zdolności danej osoby pozwalają jej, na wolne cieszenie się wszystkimi prawami. W przypadkach, gdy ktoś na przykład posiada znaczny stopień niepełnosprawności umysłowej, osoba ta mogłaby nieświadomie działać na szkodę siebie lub innych, ze względu na niezrozumienie konsekwencji swoich działań. W takich sytuacjach najczęściej stosowane jest ubezwłasnowolnienie wobec takiej osoby.
Zastosowanie ubezwłasnowolnienia wobec kogoś nie jest jednak łatwym ani krótkim procesem, tym bardziej, jeśli osoba ta jest dorosła oraz posiadała wcześniej pełnie wolności. Dlatego w takich sytuacjach potrzebować będziesz kompleksowej pomocy prawnej. Niezależnie od tego, czy odczuwasz że musisz zastosować ubezwłasnowolnienie osoby starszej w swojej rodzinie, czy czujesz, że ubezwłasnowolnienie może być zastosowane wobec ciebie niezgodnie z prawem, na Legavi znajdziesz doświadczonych prawników, adwokatów, oraz radców prawnych, którzy pomogą ci ze wszelkimi problemami!
Co to ubezwłasnowolnienie?
Ubezwłasnowolnienie jest procedurą prawną, mającą na celu pozbawić osobę fizyczną czynności prawnych. Oznacza to, że osoba która posiada orzeczenie ubezwłasnowolnienia, nie może podejmować decyzji co do swojego stanu prawnego, obowiązków majątkowych, czy również korzystać z pełnej wolności praw politycznych. Osoba ubezwłasnowolniona nie ma zdolności zaciągania zobowiązań kredytowych, nie może świadomie zawrzeć związku małżeńskiego, ma niemożność kierowania pojazdami, oraz wiele innych ograniczeń, które mają w założeniu zapobiec szkodzie osoby oraz innych postronnych.
Pozbawienie kogokolwiek zdolności do czynności prawnych nie jest prostą sprawą, tym bardziej, kiedy próbuje się ubezwłasnowolnić osobę pełnoletnią. Warto jednak wspomnieć, że ubezwłasnowolnienie nie jest również mechanizmem stosowanym bez głębszej refleksji. Po ubezwłasnowolnienie najczęściej sięgają bliscy osoby chorej psychicznie nie będącej w stanie stanie kierować swym postępowaniem oraz mogącej powodować zagrożenie dla siebie i innych, osób z problemami dotyczącymi uzależnienia (często stosowane ubezwłasnowolnienie alkoholika) lub w sytuacji osób starszych nie będących już w stanie dalej prowadzić samodzielnego życia.
Wniosek o ubezwłasnowolnienie najczęściej wniesiony jest przez bliskich, i opatrzony musi zostać opinią psychiatrów lub psychologów, mając na uwadze dobro osoby ubezwłasnowolnionej. Sytuacja osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie musi faktycznie stwarzać zagrożenie dla niej lub innych, bądź prowadzić do znacznego pogorszenia jej sytuacji życiowej (np. w drodze irracjonalnych wydatków).
Co to ubezwłasnowolnienie całkowite?
Ubezwłasnowolnienie całkowite jest jednym z najmocniejszych środków prawnych, jakie można zastosować w takiej sytuacji, przy czym stosowane jest z reguły wobec osób, które kompletnie nie są w stanie same funkcjonować, a ich sytuacja raczej nie rokuje na możliwość dalszej poprawy. Zastosowanie ubezwłasnowolnienia całkowitego najczęściej stosowane jest z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, bądź problemów z funkcjonowaniem zdolności kognitywnych.
Osoba, wobec której sąd zastosował ubezwłasnowolnienie całkowite, traci zdolność do czynności prawnych, czyli nie może zawierać umów, w tym powszechnie zawieranych, zarządzać majątkiem, korzystać z praw wyborczych, czy decydować o swoim zdrowiu. Opinia o ubezwłasnowolnieniu całkowitym wydawana w oparciu o opinię biegłego lekarza psychiatry, i często wymaga udokumentowanych konsekwencji niebezpiecznego zachowania podjętego przez osobę, wobec które stosuje się ubezwłasnowolnienie.
Co to ubezwłasnowolnienie częściowe?
Często zdarza się, że stopień choroby bądź niepełnosprawności osoby nie wymaga całkowitego pozbawiania jej zdolność do czynności prawnych. W takich sytuacjach stosuje się ubezwłasnowolnienie częściowe. Choć jest to nadal znaczne ograniczanie zdolności oraz indywidualnych możliwości danej osoby, pozostawia jej to jednak stopień samodzielności, pozwalający na ograniczony funkcjonowanie w zawężonym zakresie.
Wobec osoby ubezwłasnowolnionej częściowo ustanawia się ograniczoną zdolność prawną, jednak w przeciwieństwie do osoby wobec której zastosowano ubezwłasnowolnienie całkowite, może ona nadal zawierać umowy o drobnych i bieżących czynnościach prawnych (np. umowa zakupu jakiegoś przedmiotu). Osoby takie mogą również rozporządzać drobnym majątkiem, oraz podejmować decyzje medyczne dotyczące samych siebie.
Dodatkowo, za zgodą opiekuna prawnego, osoby ubezwłasnowolnione częściowo mogą również zawrzeć umowę o pracę, zaciągnąć kredyt, lub nawet zawierać małżeństwa. W przypadku osoby ubezwłasnowolnionej częściowo nadal obowiązują spore ograniczenia w sytuacji korzystania z praw, jednak mogą one, za zgodą opiekuna prawnego, cieszyć się o wiele szerszym ich zakresem.
Jak adwokat, prawnik lub radca prawny mogą pomóc w sprawach dotyczących ubezwłasnowolnienia?
Niestety, ubezwłasnowolnienie często stosowane jest w ciężkich sytuacjach, i bardzo rzadko za pokojową zgodą osoby, wobec które środek ten jest stosowany. Procesy dotyczące wniosku o ubezwłasnowolnienie są często długie, trudne, oraz bywają bolesne dla rodziny. Dlatego też pomoc adwokata, prawnika lub radcy prawnego może odegrać kluczową rolę, w załatwieniu sprawy dotyczącej ubezwłasnowolnienia jak najszybciej i efektywniej.
Przede wszystkim sam proces dotyczący ubezwłasnowolnienia może być długi, a jego wynik zależeć od znajomości wszystkich mechanizmów prawnych, jakie zastosować można wobec osoby ubezwłasnowolnionej. Adwokat lub prawnik mogą pomóc ci zebrać odpowiednią dokumentacje dotyczącą osoby ubezwłasnowolnionej, które będą w stanie udowodnić jej ciężki stan, oraz pomogą ci doprowadzić wniosek o ubezwłasnowolnienie do satysfakcjonującego końca.
Radcy prawni mogą również pomóc ci zapoznać się ze wszelkimi przepisami, oraz tym, jak wygląda postępowanie o ubezwłasnowolnienie, krok po kroku. Warto zaznaczyć również, że mogą oni działać na rzecz osoby ubezwłasnowolnionej, która twierdzi, że jej opiekun prawny nie jest w stanie zapewnić tej osobie odpowiednich warunków. Warto wspomnieć, prawo definiuje obowiązki opiekuna prawnego, a nie spełnianie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.