Fundacja rodzinna – wsparcie prawnika, radcy prawnego i kancelarii prawnej
Sukcesja międzypokoleniowa w przypadku ogromnych przedsiębiorstw i spółek handlowych, gdzie w grę wchodzą również często bardzo duże sumy pieniędzy, potrafi być na prawdę skomplikowana. Dlatego też, żeby zabezpieczyć przekazywanie majątku właściciele firm rodzinnych otrzymali do tego nowe narzędzie, zabezpieczające ich dobytek w sytuacji w której żaden z członków rodziny nie może się tego podjąć. Tym narzędziem jest mechanizm prawny, znany jako fundacja rodzinna. Przy zakładaniu fundacji rodzinnej, pomoc prawnika lub odpowiedniej kancelarii prawnej ułatwi cały proces, a także pozwoli uniknąć błędów oraz niedociągnięć prawnych.
Fundacja rodzinna – co to?
Fundacja rodzinna to nowy instrument prawny w polskim systemie prawnym, który został wprowadzony w 2023 roku. Jest to osobna prawna (art. 1 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej), utworzona przez fundatora (art. 4 ustawy o fundacji rodzinnej) w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów (art. 2 ust. 1 ustawy o fundacji rodzinnej).
Ustanowienie fundacji rodzinnej może być dobrym rozwiązaniem dla właścicieli firm rodzinnych, którzy chcą zabezpieczyć przyszłość swojego biznesu i zapewnić rodzinie środki finansowe. Polska fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą i czerpać z niej zyski, które mogą być wykorzystywane do zabezpieczenia potrzeb finansowych beneficjentów. Majątek fundacji rodzinnej jest oddzielony od majątku beneficjentów, co oznacza, że nie podlega on egzekucji w przypadku ich długów. Fundacja rodzinna pozwala realizować wizję fundatora, jednocześnie zabezpieczając majątku fundacji rodzinnej dka przyszłych pokoleń.
Jak założyć fundacje rodzinną?
Założenie fundacji rodzinnej nie jest skomplikowane, ale wymaga spełnienia kilku kroków, przy których najlepiej skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego. Konstrukcja fundacji rodzinnej wymaga od założycieli następujących działań:
1. Decyzja o celach fundacji – Fundacja rodzinna może być utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Przy ustanowieniu fundacji rodzinnej kluczowe jest umieszczenie w statucie fundacji co konkretnie jest jej celem, jak i również zobowiązania fundacji rodzinnej.
2. Określenie funduszu założycielskiego – Minimalna wartość funduszu założycielskiego to 100 000 zł. Może on składać się z pieniędzy, papierów wartościowych, nieruchomości lub innych rzeczy. Nie ma specjalnie żadnych ograniczeń co do tego kto może zostać fundatorem fundacji rodzinnej. Osoba odpowiedzialna za wniesienie funduszu założycielskiego będzie jednak kierowała działalnością fundacji rodzinnej, określając cele fundacji rodzinnej oraz powołując członków organów fundacji.
3. Sporządzenie aktu założycielskiego – Do założenia fundacji rodzinnej należy najpier przygotować akt założycielski. Akt założycielski fundacji rodzinnej zostaje przyrządzony przez notariusza. W akcie założycielskim muszą znajdować się między innymi następujące informacje: nazwa fundacji, cel fundacji, imię i nazwisko fundatorów, skład majątku fundacji, zasady zarządzania oraz sposób powoływania i odwoływania członków organów.
4. Rejestracja fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. – Rejestracja fundacji rodzinnej w KRS daje jej osobowość prawną, co oznacza, że może ona samodzielnie działać na rynku, zawierać umowy, posiadać majątek i być stroną w postępowaniach sądowych. Wpis do KRS buduje też wiarygodność fundacji, ułatwia zarządzanie nią i chroni jej majątek. Dodatkowo, fundacje rodzinne w KRS mogą korzystać z ulg podatkowych. Rejestracja wiąże się z pewnymi obowiązkami, jak składanie sprawozdań finansowych i przestrzeganie przepisów. Każda fundacja rodzinna musi również trafić do rejestru fundacji rodzinnych.
5. Powołanie organów fundacji. – Do poprawnego funkcjonowania fundacji rodzinnej potrzebne są trzy organy: zarząd, rada nadzorcza oraz zgromadzenie beneficjentów. W firmach rodzinnych organy fundacji często wypełnione są zaufanymi osobami, a osoby w nich zasiadające odpowiedzialne są za faktycznie zarządzanie fundacją rodzinną.
Rola kancelarii prawnej w zakładaniu fundacji rodzinnej
Kancelaria prawna może odgrywać kluczową rolę w procesie zakładania fundacji rodzinnej, oferując kompleksowe wsparcie prawne na każdym etapie tego procesu. Aby założyć fundację rodzinną, należy najpierw podjąć szereg decyzji oraz przygotować szereg dokumentów prawnych. Na Legavi znajdziesz kancelarię, radców prawnych oraz prawników, którzy upewnią się, że dokumenty twojej fundacji rodzinnej zostały przygotowane bez najmniejszych problemów.
Zakres usług kancelarii prawnej może obejmować:
- Przygotowanie statutu fundacji: Statut fundacji jest dokumentem regulującym jej działalność, a jego precyzyjne sformułowanie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania fundacji. Kancelaria prawna może pomóc w sporządzeniu statutu, uwzględniając specyfikę danej rodziny i cele fundacji.
- Pomoc w wyborze odpowiedniej formy prawnej: Fundacja rodzinna może zostać założona w różnych formach prawnych, np. jako fundacja zwykła lub fundacja ustanowiona aktem notarialnym. Kancelaria prawna może doradzić w wyborze optymalnej formy prawnej, uwzględniając m.in. cele fundacji, liczbę członków rodziny oraz przewidywane rozmiary majątku.
- Pomoc w rejestracji fundacji: Proces rejestracji fundacji może być skomplikowany i czasochłonny. Kancelaria prawna może pomóc w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, wypełnieniu formularzy rejestracyjnych i kontakcie z właściwymi organami.
- Doradztwo w zakresie bieżącej działalności fundacji: Po założeniu fundacji, kancelaria prawna może nadal świadczyć usługi doradztwa prawnego w zakresie jej bieżącej działalności. Pomoc prawna może obejmować m.in. sporządzanie umów, uchwał i innych dokumentów, a także doradztwo w kwestiach podatkowych i rachunkowych.