W dzisiejszych czasach wszystko odbywa się online, w tym zakupy. Konsumenci mają dostęp do setek tysięcy sklepów internetowych za jednym kliknięciem myszy. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu i można nabyć wszystko, od codziennych artykułów spożywczych po samochód. Niestety, taki model biznesowy często kusi nas do podejmowania impulsywnych decyzji lub kupowania towarów, które w rzeczywistości nie spełniają naszych oczekiwań. Wtedy pojawia się pytanie: czy mam prawo do zwrotu? Dziś udzielimy na nie odpowiedzi i opowiemy trochę więcej o przysługujących Ci prawach konsumenckich.
Prawo do zwrotu towaru
Prawo konsumenckie jest jednym z najczęściej omawianych tematów w życiu codziennym. W każdej chwili na świecie sprzedawana jest niezliczona ilość towarów. Co więcej, wszystkie z nich posiadają inne cechy i zostały nabyte w inny sposób. Nic dziwnego, że czasami trudno jest połapać się, jakie prawa nam przysługują. Czy można zwrócić produkt spożywczy? Czy kupując coś przez internet mamy prawo odesłać to do sklepu? A co z zakupami stacjonarnymi? Wszystkie te kwestie zostaną wkrótce wyjaśnione, ale zacznijmy od podstaw.
Jaka jest różnica między zwrotem a reklamacją?
Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia zwrotów, chcemy upewnić się, że wszyscy rozumieją różnice między zwrotem a reklamacją. Bardzo często terminy te są używane zamiennie, podczas gdy w rzeczywistości oznaczają zupełnie inne rzeczy.
Zwrot towaru ma miejsce wtedy, gdy uznaliśmy, że dany produkt nie jest nam potrzebny i chcemy go zwrócić do sklepu bez podawania przyczyny związanej z jego jakością. Najczęściej jest tak, że po prostu po przeanalizowaniu danego zakupu, uznajmy, że był on błędem. Wtedy oddajemy go z powrotem do sprzedawcy (w zakreślonym terminie), a w zamian możemy ubiegać się o otrzymanie zwrotu pieniędzy.
Reklamacja natomiast jest ściśle związana z wadą danego produktu i tym, że nie spełnił on naszych oczekiwań. Błędne jest bowiem myślenie, że przysługuje nam ona tylko wtedy, gdy zakupiony towar jest uszkodzony. Możemy ją zastosować również wtedy, gdy nie spełnia obietnic gwarantowanych przez sprzedawcę. Składając reklamację mamy prawo do zwrotu pieniędzy, naprawy uszkodzenia lub wymiany produktu na nowy.
Czy można zwrócić towar kupiony w sklepie internetowym?
W przypadku zakupów online przepisy wyraźnie stanowią, że każdy konsument ma prawo do zwrotu towaru w ciągu 14 dni od zakupu bez konieczności podawania przyczyny. Oznacza to, że bez względu na to, czy produkt był za duży, wadliwy, czy może po prostu Ci się nie podobał, sklep ma obowiązek zaakceptować Twój zwrot.
Wynika to z faktu, że zakłada się, że podczas zakupów online nie mamy możliwości dokładnego obejrzenia towaru. Nie możemy bowiem np. dotknąć materiału, z którego jest wykonany, czy przyjrzeć się znajdującym się na nim szwom. Takie oględziny są możliwe dopiero, gdy zakupiona rzecz dotrze do naszego domu, więc dopiero wtedy może się okazać, że produkt nie spełnia naszych oczekiwań. Racjonalne jest więc zagwarantowanie klientowi możliwości zwrotu zakupionego towaru.
Co ciekawe, warto wiedzieć, że sklep ma obowiązek poinformować konsumenta o jego prawie do zwrotu towaru bez konieczności podawania przyczyny. Jeśli tego nie zrobi, okres możliwości odstąpienia od umowy wydłuża się do 12 miesięcy.
Kto ponosi koszt wysyłki związany ze zwrotem towaru zakupionego przez internet?
Niestety, przepisy prawa konsumenckiego nie przewidują, że dany sklep musi pokryć koszty wysyłki w związku ze zwracanym towarem. Co prawda obecnie jest to częsta praktyka poprawiająca wizerunek dużych sklepów internetowych, jednak takiego obowiązku prawnego nie ma. Istnieje jednak regulacja, która stanowi, że sprzedawca przy zwrocie środków ma obowiązek uwzględnić kwotę równą najtańszej opcji wysyłki oferowanej przez niego w momencie zakupu towaru.
Czy są towary, których nie możemy zwrócić przy zakupach online?
Jak to zwykle bywa, istnieją pewne wyjątki od prawa do zwrotu towaru. Istnieje kilka produktów, których sprzedawca nie musi przyjmować z powrotem, nawet jeśli zostały zakupione przez Internet. Należą do nich na przykład:
- Towary wykonane na zamówienie (takie jak ubrania szyte na miarę)
- Bielizna (najczęściej zwrot jest możliwy tylko wtedy, gdy specjalna warstwa ochronna nie została usunięta)
- Produkty, które po otwarciu nie nadają się do ponownego użytku (np. soczewki kontaktowe)
- Wybrane produkty spożywcze (np. posiadające krótki termin przydatności)
- Produkty zakupione jako pliki do pobrania (np. książki, filmy, albumy muzyczne)
Co do zasady, jeżeli przedmiotem sprzedaży był produkt, który nie nadaje się do ponownego użycia po odebraniu go przez konsumenta, zwrot będzie raczej niemożliwy. Niemniej jednak, jeśli masz wątpliwości, czy w danej sytuacji przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy, skonsultuj się z jednym z prawników Legavi, który na pewno doradzi Ci, jak postąpić w Twoim konkretnym przypadku.
Czy można zwrócić towar kupiony w sklepie stacjonarnym?
Z kolei w przypadku zakupów dokonywanych stacjonarnie, prawo do zwrotu wynika wyłącznie z dobrej woli danego sklepu. Ustawodawca wyszedł bowiem z założenia, że każdy, kto nabywa towar w sklepie stacjonarnym, ma możliwość jego dokładnego obejrzenia i spokojnego zastanowienia się, czy spełnia on jego oczekiwania. Nie ma więc potrzeby gwarantowania mu prawa do zwrotu, skoro miał czas na podjęcie racjonalnej decyzji. Niemniej jednak nie ma przeciwwskazań, aby marka uprawniała swoich klientów do zwrotu towaru w ciągu 14, 30 czy nawet 100 dni od zakupu. Wtedy jest to już indywidualna i dobrowolna polityka konkretnego przedsiębiorcy.
Czy mogę odstąpić od umowy zakupu towarów objętych promocją?
Bardzo często zadajemy sobie pytanie, czy mamy prawo do zwrotu towaru zakupionego na wyprzedaży. Sklepy często próbują forsować politykę, która mówi, że produkty przecenione nie podlegają prawu do odstąpienia od umowy. W praktyce wygląda to następująco.
Jeśli chodzi o zakupy dokonane w Internecie, to jak najbardziej mamy prawo dokonać zwrotu bez podania przyczyny, niezależnie od tego, czy produkt był objęty jakąkolwiek promocją, czy też nie. W momencie, gdy sprzedawca próbuje nam udowodnić, że jest inaczej, narusza prawa konsumenta.
Z kolei w przypadku zakupów w sklepie stacjonarnym, jak już wspomnieliśmy, polityka zwrotów zależy wyłącznie od woli danego sklepu, więc może on ustalać dowolne zasady. Co za tym idzie, jeśli jakiś sklep wyklucza możliwość odstąpienia od umowy w przypadku towarów wyprzedażowych zakupionych stacjonarnie, to musimy się z tym liczyć.
Podsumowując
W dzisiejszych czasach bycie świadomym konsumentem jest bardzo ważne. Każdego dnia na całym świecie dokonywane są miliardy zakupów i często marki liczą na to, że przy takim natłoku spraw ludzie nie będą świadomi obowiązujących przepisów. Próby żerowania na klientach zdarzają się praktycznie non stop i tylko znajomość prawa może pomóc w radzeniu sobie z nimi. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której nie jesteś pewien, czy przysługuje Ci możliwość odstąpienia od zakupu danego towaru, koniecznie zapytaj o to jednego z prawników na Legavi. Profesjonalna porada specjalisty z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.