Wiele osób uważa rozwód za swoją największą życiową porażkę. Trudno jest zmierzyć się z faktem, że nasze małżeństwo się nie udało i że osoba, z którą planowaliśmy spędzić resztę życia, nie jest już nam bliska. Ludzie często nie są w stanie poradzić sobie z tym na poziomie osobistym, a do tego dochodzi jeszcze stres związany z koniecznością stawienia się w sądzie przed prawnikami i świadkami. Takie postępowanie może odbić się negatywnie zarówno na byłych partnerach, jak i ich bliskich. Z tego powodu nieraz warto wybrać drogę, która zaoszczędzi wszystkim stresu i cierpienia, czyli rozwód za porozumieniem stron.
Od czego zacząć przygotowania do rozwodu?
Jeśli przechodzisz przez rozstanie i rozważasz rozwód, konieczne są dwie rzeczy:
- konsultacja z prawnikiem
- zapoznanie się z warunkami i procesem uzyskania rozwodu
Dobry adwokat omówi z Tobą wszystko, co powinieneś wiedzieć o postępowaniu rozwodowym i doradzi Ci, jaka ścieżka będzie dla Ciebie najlepsza. Najłatwiej będzie Ci umówić się na konsultację na Legavi, gdzie konta mają specjaliści z całej Polski. Warto jednak, abyś od początku był świadomy, jakie powody do rozpadu małżeństwa przewiduje polskie prawo.
Jakie warunki trzeba spełnić do uzyskania rozwodu?
Zgodnie z prawem, aby doszło do rozwodu, strony muszą udowodnić, że nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Warunkiem tego jest rozpad co najmniej jednej z więzi:
- więzi duchowej
- więzi fizycznej
- więzi gospodarczej
Nie mają one ściśle określonego przez prawo wymiaru, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Należy jednak zawsze pamiętać, że ich ustanie jest niezbędne do uzyskania rozwodu.
Jakie rodzaje rozwodu przewiduje polskie prawo?
Gdy partnerzy zdecydują, że chcą złożyć pozew o rozwód, muszą wybrać sposób, w jaki chcą przejść przez ten proces. Istnieją dwie dopuszczalne formy:
- rozwód z orzekaniem o winie
- rozwód bez orzekania o winie
Od tego, którą z nich wybiorą, zależeć będzie cały przebieg postępowania, w tym jego długość i związane z nim koszty.
Jaka jest różnica między rozwodem za porozumieniem stron a rozwodem bez orzekania o winie?
Bardzo często słyszy się, że pary decydują się na rozwód za porozumieniem stron. Co to jednak oznacza?
W polskim prawie formalnie taki rodzaj rozwodu nie istnieje. Możliwe jest jednak uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie, czyli rozwodu, podczas którego żaden z małżonków nie zostanie uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy do rozstania nie doszło w wyniku żadnego traumatycznego wydarzenia zainicjowanego tylko przez jedną ze stron. Wówczas para najczęściej wspólnie ustala warunki rozłąki i dochodzi do swoistego porozumienia. Odpowiadając więc na pytanie, rozwód za porozumieniem stron to po prostu rozwód bez orzekania o winie.
Jaka jest różnica między rozwodem za porozumieniem stron a rozwodem z orzekaniem o winie?
Jak sama nazwa wskazuje, główna różnica między tymi rodzajami rozwodów polega na tym, że w pierwszym przypadku strony ponoszą wspólną odpowiedzialność, podczas gdy w drugim jeden z małżonków jest uznawany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Słowo „wyłącznie” jest tutaj kluczowe, gdyż decydując się na złożenie wniosku o takie rozstrzygnięcie należy pamiętać, że zadaniem sądu nie będzie ocena, kto w jakim stopniu przyczynił się do rozpadu związku. Konieczne jest udowodnienie, że jeden z partnerów samodzielnie doprowadził do orzeczenia rozwodu.
Jakie są zalety rozwodu za porozumieniem stron?
Choć różnica pomiędzy rozwodem bez orzekania o winie a rozwodem z orzekaniem o winie może wydawać się błaha, w praktyce postępowania te znacząco się od siebie różnią. Trudno jednoznacznie stwierdzić, który z nich jest lepszy, gdyż wszystko zależy od konkretnej sytuacji, jaka zaistniała pomiędzy partnerami. Niemniej jednak rozwiązania, w których strony są w stanie komunikować się ze sobą, niosą ze sobą wiele istotnych korzyści.
Po pierwsze, statystyki jasno pokazują, że rozwód bez orzekania o winie trwa znacznie krócej. Nie wymaga on ani gromadzenia dowodów, ani uczestniczenia w licznych rozprawach, które często ciągną się miesiącami, albo nawet latami. Jedyne, o co muszą zadbać strony, to uzgodnienie kluczowych aspektów rozstania, co często odbywa się prywatnie lub z pomocą mediatora.
Po drugie, rozwód bez orzekania o winie jest zazwyczaj znacznie tańszy. Jak już wspomnieliśmy, nie wymaga ani przygotowywania materiału dowodowego, ani udziału w szeregu rozpraw. Tym samym nie będziesz musiał płacić ani za częste konsultacje z prawnikiem, ani za każdorazowe stawiennictwo w sądzie. Nawet jeśli zatrudnisz specjalistę, który pomoże Ci dojść do porozumienia z byłym partnerem, będzie to znacznie mniej obciążające finansowo niż opłacenie długotrwałego postępowania.
Czy rozwód za porozumieniem stron ma jakieś wady?
Oczywiście może się wydawać, że rozwód za porozumieniem stron jest idealnym rozwiązaniem. W przypadku wielu par tak właśnie jest, jednak zdarzają się sytuacje, w których małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia co do szeregu kluczowych kwestii. Doskonałym przykładem jest obowiązek alimentacyjny. Jeśli jedna ze stron zostanie uznana za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego, strona niewinna ma szansę na uzyskanie znacznie wyższych alimentów na małoletnie dzieci, a nawet alimentów na samego siebie.
Jakie kwestie należy ustalić w trakcie rozwodu?
Istnieje szereg aspektów wspólnego życia, które należy rozstrzygnąć w sprawie rozwodowej. Chodzi przede wszystkim o:
- sposób wykonywania władzy rodzicielskiej
- podział majątku
- obowiązek alimentacyjny małżonka
Oczywiście większość z nich ma zastosowanie w przypadku posiadania dzieci, niemniej jednak nie można ich lekceważyć. Wielu parom trudno jest wspólnie zdecydować o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej lub wysokości alimentów. W takich sytuacjach warto zwrócić się do prawników rozwodowych lub profesjonalnych mediatorów.
Podsumowując
Pozew rozwodowy to traumatyczne doświadczenie, przez które z roku na rok przechodzi coraz więcej osób. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji i nie jesteś pewien, jakie działania podjąć, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie i swoich dzieci, koniecznie przeczytaj ten artykuł, a następnie umów się na konsultację z jednym ze specjalistów z Legavi. Tylko opinia profesjonalisty pozwoli Ci znaleźć właściwe rozwiązanie i maksymalnie złagodzić straty emocjonalne i finansowe.